Kamera v aute, co na to zákon?

Chcete do svého vozidla nainstalovat auto kameru a přemýšlíte nad tím, zda je to vůbec legální a jakým normám třeba vyhovět, abyste neporušily zákon? Společně se podíváme na čtyři nejčastější otázky, které řidiče trápí v oblasti legislativy.

Zakazuje Evropská unie auto kamery?

Ne. Evropská unie žádný takový zákaz nevydala. Jde o velmi rozšířený mýtus, který se na internetu objevuje. I když byl několikrát vyvrácený, mnoho řidičů mu stále věří a šíří ho dál. Na základě Směrnice Evropského parlamentu je auto kamera schválenou samostatnou technickou jednotkou vozidla, a proto ji můžete s klidným svědomím v Česku používat.

Kde umístit auto kameru?

Zatím neexistuje žádný předpis, který by určoval přesné místo umístění auto kamery. To ale neznamená, že se nemůžete dostat do konfliktu se zákonem. V běžné praxi se stává, že policie řidiče na nevhodné umístění kamery spíše upozorní, než pokutuje ale netřeba se na to spoléhat.

Při umisťovaní zařízení je potřebné mít na paměti vyhlášku o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která říká: „V zorném poli řidiče nesmí být umístěny žádné předměty (např. okrasné a upomínkové předměty), které by omezovaly výhled řidiče všemi směry, s výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla nebo označení či zařízení povinně umisťovaných podle jiných právních předpisů jako například funkční elektronické zařízení pro úhradu mýtného nebo platný kupón prokazující uhrazení časového poplatku..“ Auto kameru proto umisťujeme za zpětné zrcátko anebo těsně pod něj. Druhou možností je umístění ke spodnímu okraji čelního skla.

Mohu umístit video z kamery na sociální sítě?

Kamery častokrát zachytí různé vtipné situace, které mají uživatelé tendenci uveřejnit na sociálních sítích a internetu. Na záběrech se však nachází chodci, řidiči jiných vozidel a jiné informace, které spadají pod Úřad na ochranu osobních údajů. Ten zakazuje záznamy z kamery volně šířit, protože záběry je možné použit výhradně jen na ochranu práv majitele auto kamery.

Mohu zhotovit záznam příslušníků policejního sboru?

Konání policie není vždy oprávněné a v souladu se zákonem. V takových případech nám může pomoct obrazový anebo zvukový záznam z auto kamery, který je úplně legální. Na příslušníky policejního sboru se nevztahuje zákon o ochraně osobních údajů, protože při výkonu povolání se nepovažují za soukromou osobu ale za veřejného činitele.

 

Jak vidíte, používání auto kamery podléhá velmi jednoduchým pravidlům. Pokud je budete dodržovat, vyhnete se jakýmkoliv sankcím a v rukách Vám zůstane skvělý pomocník, který vás podrží ve chvílích, kdy bude zákon na vaší straně.

Přečtěte si také …

Jak vybrat auto kameru?

Auto kamery jsou neocenitelným pomocníkem v autě. V případě, že se staneme účastníkem dopravní nehody, dokáží poskytnout záznam policii nebo pojišťovně a prokáží…
Kamera do auta
Zobrazit více
Menu